Jakie są leki na astmę?

Jakie są leki na astmę?

Astma jest chorobą, na którą choruje coraz więcej osób. Zaliczana jest do chorób przewlekłych, w większości przypadków ( z wyjątkiem dzieci) nie można jej wyleczyć. Jednak objawy astmy, a przede wszystkim ataki duszności można złagodzić.

Leczeniem astmy powinien zająć się specjalista alergolog lub pulmonolog. Po wykonaniu badania spirometrycznego oraz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu (padną w nim między innymi pytania o okoliczności, w których występowały ataki duszności) zostanie podjęta decyzja, co do wyboru leków, które będziemy musieli zażywać.

W przypadku, kiedy ataki duszności zdarzają się jedynie sporadycznie nie ma potrzeby, aby specjalista przepisał sterydy na astmę. Leki te stosuje się w przypadku astmy przewlekłej. W przypadku astmy przewlekłej stosuje się sterydy wziewne. Wokół sterydów narosło bardzo wiele mitów. Wiele osób niezbyt chętnie chce te leki stosować. Obawiają się, że ich przyjmowanie skończy się nadciśnieniem, problemami ze skórą i szybkim przybraniem na wadze. Niesłusznie. Sterydy wziewne, które podawane są osobom chorym na astmę nie wywołują takich skutków ubocznych. Pamiętajmy jednak, że po zażyciu leku wziewnego koniecznie trzeba starannie wypłukać jamę ustną, aby uniknąć skutków ubocznych takich, jak na przykład grzybica jamy ustnej. Sterydy na astmę mogą być stosowane codziennie lub sporadycznie w przypadku ataku duszności. Ważne, aby sterydy wziewne, które stosowana są w leczeniu astmy przewlekłej były przyjmowane przez osoby chore zgodnie z zaleceniami lekarza. Systematyczne zażywanie tych leków zmniejsza ryzyko wystąpienia ataku astmy.

Astmy nie da się wyleczyć. Ale ryzyko występowania jej ataku można znacznie zmniejszyć regularnie stosując zapisane przez pulmonologa lub alergologa leki. Doustne inhalatory, czyli leki wziewne są bezpieczne, nie wywołują przykrych skutków ubocznych. Wygodna postać leku sprawia, że zawsze możemy mieć go przy sobie. Do tego leki wziewne trafiają od razu do oskrzeli i płuc. Działają więc bardzo szybko.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *